A riding stable manager is planning a nutritional diet for 6 horses. The manager knows it takes 15,000 a day to feed one horse

nutritional-diet

#1

A riding stable manager is planning a nutritional diet for 6 horses. The manager knows it takes 15,000 a day to feed one horse. The cost of 1000 calories of horse feed is $0.15. What is an expression for the total cost of feeding (h)horses? Explain why your expression will give you total cost. Use a number for (h) as you explain your expression.

Answer:

$2.25h
The expression will give us the total cost because it is equal to the cost of feeding one horse times the number of horses (h). For example, to feed 6 horses, the cost would be $2.25*6, which equals $13.5

$2.25 is the cost to feed one horse because 15,000 needed each day divided by 1000 calories for $0.15, times the $0.15 equals $2.25 (I wish I could eat 3 meals a day for that little)