A beauty salon buys bottles of styling gel for $4.50 each. They mark the price up by 40%. How much do they sell each bottle for?

beauty-salon

#1

a beauty salon buys bottles of styling gel for $4.50 each. They mark the price up by 40%. How much do they sell each bottle for?

Answer:

image